1978-at írtunk Pol-Pot megyében. Nemhogy CPG, de még a Punk jelző nélküli csöves rockzenét játszó CG zenekar sem volt a láthatáron, amikor a Kelet-Németországból hazatérő, a punkkal 77-ben megismerkedő Kovács Péter (Kutya) összehozta Vörös Görények - angolosan rövidítve RPX - nevű brigádját, amely az első dokumentált magyarországi punkzenekarnak tekinthető a kazincbarcikai TRZ zenekarral egyetemben. Vele elevenítettük fel a csapat kalandokban bővelkedő történetét.
Kolera: Először is mesélj a gyermekkorodról, milyen zenéket hallgattál, hogyan ismerkedtél meg a punkzenével, hogyan tanultál meg hangszeren játszani?
Kovács Péter: 62 ben születtem, 60 éves leszek az idén és ezt alaposan meg fogom ünnepelni, mert hát nem mindenki jut el idáig, hogy 60 évet megél, főleg ilyen punkos múlttal. Sajnos sokan elmentek közülünk.
1979 Koncert a Frankel Leó középiskolában |
Kolera: Nagyon előreszaladtunk térjünk még vissza a próbákhoz, hányszor próbáltatok, hogyan születtek a dalok, kik írták a zenét, a szövegeket?
Kolera: Ki vette ezt észre? Volt valami személyzet, aki bejárt és nem tetszett neki a zene?
Kovács Péter: Összezörrentünk ott egy ilyen portásszerű valakivel, aki elvette a dobot és azt mondta feljelent minket. Mentünk a rendőrségre, ő vitte a dobot mi meg mentünk vele, a végén Biga, Csehó meg én hárman mentünk be a rendőrségre, Sándor Jancsi az eltünt, elmenekült valahova. És akkor ott vitatkoztunk, azt mondta hogy feljelent minket, mi meg mondtuk, hogy mi meg feljelentjük magát. És akkor odamentünk, de a rendőr csak őt hallgatta meg, minket meg leugatott még örültünk, hogy nem vert meg. Ennyi volt, elvette a dobunkat, aztán visszakaptuk egy hét múlva. Lefoglalta a hülye rendőr. Aztán az iskolában jelentette ez a patkány és nem gyakorolhattunk ott tovább.
Almaraktár próbaterem |
Kolera: Az elején mondtad, hogy volt három számotok, hol tartottatok ebben az időben? Elkészült 7-8 dal?
Kovács Péter: Volt az az első 3 szám, azután az almaraktárban született a "Közömbösség", "A kalóz", "Milliomos", "Koldus", az "Oppurtunista".
Kolera: Az egy kincset érő kazetta. Az első magyar punk felvétel, az első igazi punk.
Kovács Péter: Volt egy olyan dal, hogy "Szép szín a sárga, mint kertben a trágya, kár, hogy sok van belőle - Kína"
Kolera: Ezt ott el is játszottátok?
Kovács Péter: Persze, ez meg is van.
Kolera: Ez egy zártkörű buli volt? Csak a sulisok mehettek, vagy bárki idegen is?
Kovács Péter: Bárki bemehetett, a fél város csöves társaságai ott voltak.
Kolera: Volt plakát is?
Kovács Péter: Plakátot felragasztottuk, de mindig megbüntettek érte. Meg leszedték. Mert ahhoz engedély kellett volna a tanácstól. De mi azért kiraktuk. De leszedték a rajongók is, nem nyomtattuk, kézzel rajzoltuk. Ekkor meg ekkor lesz a koncert, jöttek is a csövesek. Akkor csöves volt mindenki.
Kolera: Emlékszel mennyi volt a belépő?
Kovács Péter: Már nem emlékszem, szerintem ingyenes volt.
Kolera: Ott hány dalt játszottatok?
Kovács Péter: Kettőt vagy hármat.
Kolera: Gondolom a szövegekre figyeltetek.
Kovács Péter: A szövegek sötétek voltak, a "Ruszkik haza", meg ilyen szövegeket nem lehetett eljátszani, szar világ volt viszont jó volt benne alkotni. Egy diktatúrában lázadni az csodálatos. Az valami mennyei érzés. Szinte már perverzió.
Kolera: Ez hogy alakult ki, elhatároztátok hogy itt most ennek vége, vagy fokozatosan jutottatok idáig? Mi vezetett oda, hogy abbahagyjátok?
Kovács Péter: Mással foglalkoztam külkeres voltam, eljöttem Mezőkovácsházára, előtte Pesten dolgoztam a Nikexben, meg a Hungarofruchtnál. Szentendrén laktam onnan jártam be Budapestre.
Kolera: Hány év alatt adtad ki ezt a három anyagot?
Kovács Péter: 2005-ben vagy 2006-ban volt az első. Aztán 2007, meg 2008. Tehát 3-4 év alatt adtuk ki a három lemezt.
Kolera: Hol vettétek ezt fel?
Kovács Péter: Szentendrén vettük fel a Bigánál. Bigának van egy nagy háza, sajnos meghaltak már a szülei. Akkor még éltek szegények. Ott boldogítottuk őket. De a jó nagy házban el tudtak menekülni. Vagy elmentek a városba.
Kolera: És akkor felvettétek a régi számokat, meg az újakat, amiket csináltál hozzá?
Kolera: Nosztalgia?
Kovács Péter: A nosztalgia nem illik hozzám. Megyek előre aztán jól van. Mindenesetre van bennem egy vágyódás, hogy azokat megcsináljuk. Az a baj, hogy olyan szar minőségben van meg hogy méltatlan azokhoz a számokhoz. Kurvajól meg lehetne csinálni mostani hangszereléssel.
Kolera: Jó dehát ennek óriási értéke van, mint legrégibb felvételek a magyar punk történetében. Egy kordokumentum.
Kovács Péter: Tulajdonképpen az. Egyedi dolog, mi ezt csináltuk, más mást csinált. Nekem kedves, mert az életem része. Nagyon sokat segített az életemben az, hogy akkor fiatalon ezt csináltam, így felvállaltam. Azt csináltam amiben hiszek és amit szeretek. És ez kurvajó volt. Egész életemen végiglökött, a gyerekeimet is próbáltam így egyenesnek, tisztának nevelni. Ha elakadunk akkor jön a punkos cinizmus na meg a humor.
Kolera: Milyen dalok voltak még, amiknek keményebb szövegeik voltak, a Ruszkik hazán kívül?
Kovács Péter: A "Szép szín a sárga" az kemény volt, A "Nyalizz jól és nagy leszel", az is jó lázadós punkos szám. Volt még a "Nyavalyások", meg az "Ölj, ha élni akarsz".
Kolera: Ennek a második korszaknak hogy lett vége? Úgy gondoltad hogy ez a 3 cd elég és akkor itt abbahagytátok?
Kolera: Koncertezni nem is akartatok ezzel az új felállással?
Kovács Péter: Megfordult a fejünkben, de nehézkes lett volna. Az az igazság, hogy a munkánk azért lekötött. Jó volt ez így, mert igazából sok emberhez eljutott az üzenet, meg magamnak írom elsősorban a számokat. Lehet hogy hiúsági kérdés, de az önkifejezés baromi fontos az embernek. Én szeretem a verseket, szeretem az irodalmat. Elég sok könyvet olvastam annak idején. Humán koma vagyok, sok verset is tudok. Irtam is versféléket. De az a lényeg, hogy ez arról szól hogy az ember kifejezi magát valamilyen formában. Meg marhajó egy együttesben lenni. Ezekkel az emberekkel mai napig jó barátok vagyunk. De tényleg. A szó legnemesebb értelmében. Ez akkor megállt, de ha most már nem fogok dolgozni és van rá időm, akkor a Tamáshoz elmegyek és a régi számokat csakazértis megcsináljuk. Mert jól esik. Faszán mostani technikával megcsináljuk ezeket a számokat. Hárman négyen összeállunk és kész.
Kolera: Akkor beszéljünk az egyik legfontosabb dologról, a név, honnan jött ez a Vörös Görények elnevezés?
Kovács Péter: Fent ültünk a Hód bisztróban Csehó meg én és akkor gondolkodtunk a néven. Valami olyan kéne, hogy egy kicsit provokatív is legyen. Először jött a Görények és akkor milyen, legyen, hát legyen Vörös Görények. Van egy áthallás is a regnáló politikai irányzattal.
Kolera: Magyarul ez végzetes lett volna szerintem.
Kovács Péter: Rajta volt a plakáton, ráírtuk a plakátra, hogy Vörös Görények. Mindenki tudta, hogy ez Vörös Görények. A koncerten is kiabálták.
Kolera: Azt hittem csak az angol név ment.
Kovács Péter: Aztán lefordítottuk a szótárból, hogy Red Polecats, de ezt magyar ember ki nem mondja és akkor lett RPX, Vörös görények. Le is szedték a plakátokat, vitték mint a cukrot, a Kossuth téren raktuk ki, fél óra múlva már nem volt ott. A Végvári kurvajó grafikus, olyan plakátot csinált, hogy hú!
Kolera: Versenyekre már RPX néven mentetek, Pesti Műsorban már az szerepel.
Kovács Péter: Persze ilyenekre nyilván, de amúgy ez eszünkbe se jutott, nem volt üldözési mániánk ezzel kapcsolatban. Valahogy úgy voltunk vele, arra a kis állatra gondoltunk miért gondolják, hogy valami politikai utalás. Van az a kis állat, az egy vörös görény. Meg lehetett magyarázni.
Kolera: Honnan jött a szokás? Csövesektől?
Kovács Péter: Igen a téren a csövesektől, a rajongók szipuztak. Adtak egy zacskót aztán én is beleszívtam persze.
Kolera: Gyógyszerek?
Kovács Péter: Azt nem. Egyszer vettem be valami szívgyógyszert, 3 napig élet halál közt voltam. A sziput azt tudtad irányítani, mert ott volt a kezedben. A gyógyszert azt nem, arra nagyon rábasztam. Részegen bevettem, 3 napig csak néztem ki a fejemből. Nagy büntetés volt az a gyógyszer.
Kolera: Parkán volt?
Kovács Péter: Nem ez valami brutális volt, a Parkánt azt szedte az akkori barátnőm, a Vas Maca. Ő lehet, hogy járt a Benkő Zolával is. A CPg-ssel. Azt mondta Doki,a bátyja, hogy járt vele, dehát én nem tudom. A Vas Doki mesélte, hogy a Keletiben ültek egyszer Güzüvel. A Benkő Zolával ők spanok voltak. És akkor a Vas Doki mondta a Keletiben, hogy Erdős Péter a magyar ifjúság legnagyobb ellensége, arról kell egy dalt írni. És akkor a Benkő Zola így írta ezt az Erdős Péter nótát. A Doki meghalt már 5 éve tüdörákban sajnos, de én el tudom képzelni, hogy így volt, miért mondta volna ezt igy nekem?
Kolera: A városban voltak még punkok?
Kovács Péter: A végefelé igen, mi vittük bele őket igazából.Volt a Szárcsa, meg a Kisbán, ők levágatták a hajukat kopaszra, akkor már ismert zenekar voltunk. És úgy jöttek a koncertre, meg a sichertűt a Szárcsa átszúrta a nyelvén, de főleg az arcunkat szúrtuk át. Meg a fülünket. Szárcsa nagyon jó gyerek volt, na ő ógy nézett ki, mint egy punk, mint Johnny Rotten olyan volt. Kicsi volt, csíkos gatyában járt, csupa retek volt, ment mezítláb meg papucsban, köpködtünk, nagyon jó volt.
Kolera: Akkor nem tévézéssel töltöttétek az időt.
Kovács Péter: Alig vártam, hogy a a család elaludjon éjszaka mentünk ki a térre, borozgattunk beszélgettünk, volt a Lenin tér, ott gyülekeztünk sokan. Úgy hivtuk hogy Placc. Lenin Placc. Össszedobtuk a pénzt, volt aki elment lejmolni. Összegyült 30 ft, annyi volt egy liter bor. Ott volt a borozó a téren, akkor vettünk bort, körbe ment az üveg, megittuk. Volt úgy hogy húzóra megittam egy üveg ilyen rizlinget, nem tudom milyen bor volt, de ma már ilyen borok nincsenek. Valami hamisított, vagy vizezett bor lehetett, nagyon be se rúgtam tőle.
b-j Csiklós Miklós, Rőzse, Patkány, Kutya, Vas Doki |
Kolera: Mennyi csaj volt a társaságban?
Amikor lógni akartunk az iskolából szóltunk a bátyámnak, hogy törje be az osztály ablakát. Reggel 5-kor ment gyakorlatra, valami mezőgazdasági középiskolába járt. Bebaszta egy féltéglával az osztályunk ablakát. Mikor mentünk iskolába, szólt az osztályfőnök, hogy mi történt? Ki viszi el üvegeshez? Na Kovács meg Csehó menjetek. Így tudtunk órákról igazoltan lógni.
Nem voltunk beszariak, főleg a bátyám, az csúcs volt. Ő volt a menedzserünk ő árulta a fényképeket, meg a wc láncot. Azért nem gazdagodtunk meg belőle.
Felvételek:
Jólnevelt naplopók Live 1979 (1995)
Minek neked (2005)
Korunk hőse (2006)
A félelem bére (2007)
Nincsen baj (2008)
Buli van az almaraktárban (2023)
Nyugger punk (2023)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése